Hastífusz

Hastífusz (Typhus abdominalis)

Kórokozó: Salmonella typhi.

Előfordulás: a fejlett országokban ma már ritkán fordul elő de a fejlődő országokban megtalálható, ezért az utazóknak fokozott figyelmet kell fordítaniuk a fertőzés elkerülése érdekében. Leggyakrabban érintett terület India és Nepál.

Fertőzés terjedése: Salmonella typhi csak emberre patogén (csak emberről-emberre terjed). A fertőzés lehetséges módjai a következők: direkt fertőzés kéz érintésével, például végbéltől a szájhoz. Legfontosabb fertőző források a tünetmentes, tartós kórokozó ürítő egyének. Az infekció létrejöhet indirekt fertőzés útján is, mint például ivóvíz útján vagy fertőzött élelmiszerrel egyaránt.

Lappangási idő: 1-2-3 hét (Minél nagyobb az emberi szervezetbe bejutott kórokozók mennyisége, annál rövidebb az inkubációs idő).

Tünetek: A kórokozó baktériumok a szervezetbe jutva megtapadnak a vékony és vastagbél nyirokmirigyeiben (ahol akár fekély is kialakulhat!), majd a véráramba bejutva terjednek tovább az emberi szervezetben. Ezen betegségre általában a lassú kezdet jellemző fokozatosan emelkedő hőmérséklettel. Differenciáldiagnózis szempontjából fontos szimptóma a láz ellenére jelen lévő alacsony pulzusszám.

További tünet a rossz közérzet, influenzaszerű tünetek, fejfájás, köhögés, vérképeltérések, akár zavartság is előfordulhat. Hasmenés is jelentkezhet de nem mindig.

A betegség előrehaladottabb stádiumában bélvérzés, bélfekélyek, szívizomgyulladás, keringési-és veseelégtelenség , vérrögképződés, salmonella sepsis (vérmérgezés), csont-és izületi tályogok, izületi gyulladás és hajhullás is felléphet.

A pontos diagnózis felállításához nagyon fontos a részletes kórelőzmény felvétele (utazási anamnézis!), illetve laboratóriumi vizsgálatokkal a kórokozó kimutatása majd ezt követően mihamarabbi antibiotikus terápia bevezetése.

Megelőzés: Rendszeres foglalkozás-egészségügyi szűrővizsgálat az élelmiszeripari dolgozóknál.

A közegészségügyi rendeletek és megfelelő személyi higiéniás feltételek betartásával a fertőzés kivédhető. Fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy az emberi széklet ne kerülhessen kontaktusba az ivóvízhálózattal és az élelmiszerekkel. Az ételek előkészítésekor, feldolgozásakor, nagyfokúan oda kell figyelni a tisztaságra.

Kiemelten fontos a kórokozó terjedésének megakadályozásában a gyakori kézmosás, különösen székletürítést követően.

Hastífusz ellen hatékony védőoltás áll rendelkezésre. Magyarországon jelenleg liofilezett, tisztított hastífusz elleni oltás alkalmazandó.

Annak ellenére, hogy a betegség előfordulása szórványos, bizonyos munkakörökben az expozíció nem zárható ki. Hastífusz elleni védőoltásban kell részesíteni azokat a munkavállalókat akiknek a munkájuk során a kórokozóval való fertőződésük nem zárható ki. Ezen munkavállalók közé tartoznak azok akik munkájuk során időszakosan vagy folyamatosan szennyvízzel vagy emberi ürülékkel kapcsolatba kerülhetnek (például: mikrobiológiai laboratóriumok, csatornamunkások, kórházi fertőzőosztályon dolgozók, mélyépítők, árvízvédelemben dolgozók).

Cégünkben tevékenykedő üzemorvos vállalja a veszélyeztetett munkakörben dolgozók rendszeres foglalkozás-egészségügyi szűrővizsgálatát illetve a megbetegedési veszély megelőzése érdekében a munkavállalók védőoltásának beadását.