Gyakran ismételt kérdések

Gyakran ismételt kérdések

Miért fontos szerződést kötnie foglalkozás-egészségügyi szolgálattal?

A jelenleg hatályos (1993. évi XCIII. Munkavédelemről szóló Törvény) értelmében minden munkáltató köteles foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást (üzemorvost) biztosítani minden munkavállalója számára

Munkaügyi ellenőrzés során a következőket is vizsgálhatják:

  • Rendelkezik-e érvényes szerződéssel foglalkozás-egészségügyi szolgáltatóval?
  • Minden munkavállalója rendelkezik-e egy évnél nem régebbi munkaalkalmassági vizsgálattal?

Ezen vizsgálatok meglétét a helyi ÁNTSZ és a Munkaügyi felügyelet rendszeresen ellenőrzi. Szabálytalanság vagy hiányosság pénzbírságot vonhat maga után.

Mire kell számítani az üzemorvosi vizsgálaton?

A foglalkozás-egészségügyi vizsgálat lényege, hogy ellenőrizzük a munkavállalók egészségi állapotát, elsősorban preventív jelleggel.

A vizsgálat során a foglalkozás-egészségügyi szakorvos alaposan elvégez egy belgyógyászati vizsgálatot.

Munkakörtől függően egyéb kiegészítő szakvizsgálatok is történhetnek, ilyen például: EKG felvétel készítése, vércukor mérés, vizelet vizsgálat, zajos munkakörben dolgozók esetében szűrő jellegű hallásvizsgálat. Ezt követően az üzemorvos levonja a következtetéseket, majd meghatározza, hogy a munkavállaló alkalmas-e munkakörének betöltésére, illetve azt, hogy milyen gyakorisággal kell megismételni a foglalkozás-egészségügyi szakvizsgálatot.

Nagyon fontosnak tartom, hogy a munkavállalók megfelelően legyenek tájékoztatva egészségi állapotukról, illetve pontos információt kapjanak a belgyógyászati vizsgálat során észlelt esetleges eltérésekről, munkájukkal kapcsolatos higéniai kérdésekről. Továbbá kiemelkedően hangsúlyos feladatunknak tartjuk azt, hogy az új munkavállalókat informáljuk a védőeszközök szerepének fontosságáról az esetleges foglalkozási megbetegedések számának megelőzése érdekében.

Milyen szempontokat kell figyelembe venni az üzemorvosnak a munkavállaló orvosi vizsgálata során?

  • A munkavégzésből és a munkakörnyezetből eredő megterhelés által okozott igénybevétele nem károsítja-e egészségét vagy lelki épségét, illetve, hogy nem befolyásolja-e kedvezőtlenül egészségi állapotát.
  • Az idült betegsége vagy fogyatékossága ellenére is képes-e ellátni feladatát és nem okoz-e vele baleseti veszélyt.
  • A járványügyi szempontból kiemelt jelentőségű munkakörökben történő munkavégzés esetén személyi higiénés és egészségi állapota nem veszélyezteti-e mások egészségét, foglalkoztatható-e az adott munkakörben
  • Milyen munkakörben és milyen feltételek mellett lehet őt alkalmazni az állapotrosszabbodás veszélye nélkül, ha megváltozott munkaképességű az egyén.
  • Szenved-e olyan betegségben, ami rendszeres ellenőrzést igényel.
  • Tudja-e teljesíteni feladatát anélkül, hogy magát vagy másokat veszélyeztetne.

A munkaalkalmassági-üzemorvosi vizsgálatok menete

  1. Családi anamnézis felvétele
  2. Részletes kórelőzmény felvétele, korábbi foglalkozási kórelőzmény feltárása
  3. Életmódbeli szokások (pl.dohányzás, alkoholfogyasztás), rizikótényezők felmérése
  4. Fizikális belgyógyászati vizsgálat
  5. Vérnyomásmérés
  6. Testmagasság, testtömeg mérés
  7. Látásélesség vizsgálata, tájékozódó látótérvizsgálat, szükség esetén színlátás vizsgálata
  8. Idegrendszer vizsgálata
  9. Bizonyos munkakörök esetében kiegészítő vizsgálatok szükségesek: ilyen például: vércukormérés, vizelet vizsgálat, EKG felvétel készítése, zajos munkahelyen dolgozók esetében műszeres szűrő hallásvizsgálat.
  10. Új munkavállalók esetében megfelelő tájékoztatás leendő munkakörével kapcsolatban, illetve tanácsadás történik a munkával kapcsolatos higéniai kérdésekkel és védőeszközökkel kapcsolatban.

Abban az esetben ha kérdése merült fel, forduljon hozzánk bizalommal.