Hepatitis B

Kórokozó: Hepatitis B vírus a hepatitis-DNA (Hepadna-) vírusok csoportjába tartozik.

A hepatitis B infekció világszerte a leggyakrabban előforduló vírushepatitis fajta, igen magas fertőzőképességgel bír .

A hepatitis B 100-szor fertőzőbb, mint a HIV (AIDS vírusa).

Föld lakosságának több mint két milliárd része hepatitis B fertőzött. Ezekből a fertőzésekből gyakran alakul ki krónikus hepatitis B fertőzés amely egy komoly rizikófaktort jelent, hiszen az idült hepatitis B fertőzés talaján májzsugor és májrák is kialakulhat. Évente több százezer haláleset történik a hepatitis B infekció következtében, azonban ez a betegség megfelelő védőoltással hatékonyan megelőzhető.

1999 óta a hepatitis B elleni védőoltás kötelező minden 14 éves serdülőnek.

A hepatitis B terjedése: A vírus igen magas fertőzőképességgel bír, vérrel és testnedvekkel terjed. A fertőződés létrejöhet szexuális úton (esetek kb. 50%-a), vér illetve vérkészítmények adásakor, szervátültetés során, sérült bőrrel vagy nyálkahártyával való érintkezéskor, tetovált illetve intravénás kábítószer függő egyének körében.

Veszélyeztetett csoportba tartoznak az egészségügyi dolgozók, rendőrök, tűzoltók, katonák stb. Gyakran a vírushordozó terhes kismama adja át gyermekének a kórokozót a szülés folyamán.

Lappangási idő: 30-180 nap (az anamnézis akár 180 nap is lehet!).

Tünetek: A fertőzöttek többsége tünet-és panaszmentes. Ezekben az esetekben csak laboratóriumi vizsgálatokkal detektálható a vírushordozás. Bennük lappangva súlyosbodhat a betegség, és ritkán de előfordulhat, hogy csak a májrák kialakulása hívja fel a figyelmet a hepatitis B fertőzésre

Tünetekkel járó hepatitis B vírusfertőzés ismérvei néhány héttel a fertőződést követően: étvágytalanság, émelygés, fáradtság, sárga bőr és szemfehérje, sötét vizelet, hasi fájdalom, ízületi fájdalmak.

A szimptómák bizonyos esetekben akár hónapokig, vagy évekig is jelentkezhetnek. A hepatitis B fertőzés krónikussá is válhat, amely májzsugorhoz és májrákhoz vezethet.

A legveszélyeztetettebb csoportok

  • Szabados szexuális életet élők;
  • Hepatitis B vírussal fertőzött egyének partnerei és családtagjai, közös háztartásban élők;
  • intravénás kábítószerfüggő egyének;
  • a vérrel és vértermékekkel dolgozók, valamint az egészségügyi dolgozók;
  • transzplantált személyek;
  • endémiás területre utazók

Védőoltás: Magyarországon 1999 óta a hepatitis B elleni védőoltás kötelező minden 14 éves serdülőnek.

A védőoltások elölt kórokozókat tartalmaznak, melyek aktív immunizálásra alkalmasak. A hepatitis B elleni védőoltás előnye, hogy beadásával maradandó májkárosodást, vagy akár halálos kimenetelű betegséget előzhetünk meg. Fejlődő országokba utazóknak ajánlatos a védőoltás beadása mindkét vírustípus (hepatitis A és B ) ellen is.

Megelőzés: A Hepatitis B elleni vakcináció beadásával hatékonyan előzhető meg a fertőzés.

A megfelelő védettség kialakulásához 2 oltás beadása szükséges. A veszélyeztetett munkakörben foglalkoztatott dolgozók aktív immunizálását, Hepatitis B elleni védőoltás beadását vállalja a foglalkozás-egészségügyi szakorvosunk, ezzel a meg-betegedési veszély csökkenthető. Különösen fontos a veszélyeztetett csoportba tartozók rendszeres szűrővizsgálata, a kórházhigiénés rendszabályok fokozott betartása és ellenőrzése, illetve az egészségügyi dolgozók oktatása.