Tetanusz

Kórokozó: Clostridium tetani anaerob spórás baktérium. A bakteriális fertőzést követően leginkább az izommozgató idegek károsodnak és az esetek kb. 70-80%-a fatális kimenetelű.

Elterjedése: világszerte előfordul. A betegség szinte csak azokat érinti akik nincsenek beoltva ellene vagy nem megfelelő immunizálásban részesültek.

Fertőzés: általában az állatok ürülékével kerül a külső környezetbe. A talajba kerülve ez a kórokozó egy rendkívül ellenálló spórát hoz létre, így biztosítja a túlélést, majd megfelelő helyre jutva kezdi meg az osztódását. A fertőzés akkor következik be ha a spórák számára ideális közegbe kerülnek, ilyen például a mély, károsodott elhalt szöveteket tartalmazó szennyezett seb. Anaerob baktérium lévén levegőtől elzárt helyen szaporodik jól és az általa termelt toxinok hatására fognak károsodni az izommozgató idegek, melynek következménye a tetanusz betegségre jellemző bénulás és görcsök.

Tünetek: a betegség tünetei súlyosak, az esetek többsége halállal végződik. Általában az állkapocs merevsége miatt szájzár alakul ki, a mimikai izmok, nyakizmok, hátizmok görcse, nyelési nehézség jellemző. Hőemelkedés, láz, magas pulzusszám is előfordulhat. Gyakori tünet a vázizmok több percig tartó görcsös állapota.

Kezelése: az egyik legfontosabb feladat a beteg időbeni sebellátása, a sebek alapos tisztítása, a fertőzött, roncsolt területek gondos kimetszése, illetve a megfelelő oltottsági kritériumoknak megfelelően a tetanusz elleni ellenanyag készítmény oltásának beadása az aktív alapimmunizálás mellett.

A Clostridium tetani által okozott tetanusz elleni aktív védőoltás mindenki számára kötelezően előírt oltás más vakcinákkal kombinált formában.

Jelenleg a tetanusz elleni emlékeztető oltás vagy az ellenanyag beadása a jelenleg hatályos szigorú protokollok alapján kerül beadásra.