Veszettség

Veszettség (Raies Lyssa)

Kórokozó: Rabies vírus, Rhabdo-vírus család.

Állatról emberre terjedő vírusos fertőző kórállapot, mely megfelelő védőoltás nélkül általában halálos kimenetelű betegség

Fertőzés forrása: a kórokozóval már fertőzött és azt már ürítő, elsősorban húsevő állat, főként kutya, macska, róka, ritkábban egyéb emlősállatok : pl. juh, szarvasmarha , sertés terjesztik.

Terjedési mód: a fertőzés közvetlen kontaktus által terjed az emberre állatharapás, illetve a vírust ürítő állat testnedveivel úgy, hogy a fertőzést okozó vírustartalmú váladék szabad idegvégződésekhez jut a sebbe, kötőhártyára stb.

Lappangási idő: általában 2-8 hét de akár 10 naptól több mint 1 évig is eltarthat!

Tünetek: A tünetek állatfajonként változatosak lehetnek, megkülönböztetünk dühöngő és csendes veszettséget. Főbb szimptómák a következők: nyálcsorgás, lógó állkapocs, viselkedészavar, gyakran agresszió, nyelészavar, rekedtes hang, víziszony.

Emberi tünetek általában jellegzetesek. A betegség kezdeti szakaszában depresszió figyelhető meg majd a későbbi szakban ingerlékenység, intenzív nyálfolyás, végtagokon görcsös fájdalom alakul ki. Jellegzetes a nyelési görcsök kifejlődése majd az általános bénulás. A halál beállta a légzőizmok bénulása miatt szokott bekövetkezni.

Megelőzés: vadon élő illetve ismeretlen állatokkal való kontaktus kerülése. Ismeretlen okból elhullott állathoz szabad kézzel ne nyúljunk hozzá. A veszettség elleni megelőzés és védekezés az ún. preexpozíciós és posztexpozíciós sorozatoltással valósul meg. A meghatározott munkakörökben dolgozó munkavállalók számára a munkáltató köteles megelőző védőoltást biztosítani.

Preexpozíciós sorozatoltásban potenciálisan fertőzésnek kitett egyéneket részesítenek (például állatorvosokat, ebrendészeti dolgozókat, laboratóriumi munkatársakat veszettség vírussal dolgozó tudósokat, barlangászokat). A veszett állat által megmart veszettségre gyanús expozíció előfordulásakor a betegség megelőzése érdekében van mód eredményes oltási sorozat beadására melyet postexpozíciós oltásnak nevezünk.

Előrehaladottabb stádiumban, központi idegrendszeri tünetek jelentkezése esetén a sorozatoltással már nem orvosolható a betegség. Emberi veszettség specifikus kezelési eljárásainak még egyike sem bizonyult hatékony terápiának. Az egyik lehetséges kezelés, hogy a betegeket mesterséges altatásban és gépi lélegeztetésben tartják az idegrendszer védelme érdekében és ez idő alatt a szervezet természetes védekezőrendszere elpusztítja a fertőző ágenst.